Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

sobota, 5 maja 2012

Serca Atlantydów (1999)


SERCA ATLANTYDÓW / HEARTS IN ANTLATIS (1999)
autor: Stephen King

Serca Atlantydów to zbiór nowel Kinga, jednak wszystkie w pewien sposób łączą się całość. Wiele osób co zna twórczość autora się teraz dziwi co ta powieść robi na stronie poświęconej horrorom, bo to przecież bardziej dramat niż groza. Jednak jak dla mnie czuć tutaj ducha horroru, nawet w pierwszym opowiadaniu, gdzie pojawiają się tajemniczy mali ludzie w żółtych płaszczach. 

Mali ludzie w żółtych płaszczach
Przenosimy się do Ameryki lat pięćdziesiątych, gdzie głównym bohaterem jest Bobby Garfield, mały chłopak, który stracił ojca a z matką nie może dojść do porozumienia. Do ich posiadłości wprowadza się Ted Brautigan i poleca Bobby'emu różne powieści dla młodzieży i dorosłych. Chłopiec na swoje jedenaste urodziny dostaje też od matki kartę biblioteczną, dzięki której ma dostęp do książek dla dorosłych. Akcja w opowiadaniu toczy się wolno, opisuje życie Bobby'ego i jego przyjaciół - Carol i Smutnego Johna, a także Teda, który po pewnym czasie daje mu zadanie aby rozglądał się czy nie ma nigdzie w okolicy małych ludzi w żółtych płaszczach, którzy jeżdżą samochodami o jaskrawych kolorach. Tak się zaprzyjaźniają, że Ted jest dla niego niczym ojciec, którego nigdy nie miał. Lecz niestety mali ludzie w końcu przybywają a Ted będzie musiał odejść...

Serca Atlantydów
Czasy studenckie. Studenci w akademiku są pochłonięci grą w kierki, przez co zawalają szkołę, tracą przyjaciół. Głównym bohaterem jest Peter Riley, który opowiada o manii gry w karty, o swoich pierwszych doświadczeniach seksualnych i o przyjaźni z niektórymi ze studentów. Możemy tu również doświadczyć pierwszych protestów wojny w Wietnamie, tego jak uczniowie nosili pacyfki na kurtkach i trzymali się razem w ten ciężki okres czasu. 

Ślepy Willie; Dlaczego jesteśmy w Wietnamie
Te dwa opowiadania są o tym jak bohaterowie, którzy wrócili z wojny radzą sobie w dzisiejszym życiu i opisują swoje wspomnienia związane z wojną. Jak dla mnie mało ciekawe, aczkolwiek uzupełniają niektóre informacje o bohaterach.

Zapadają niebiańskie mroki nocy
Najkrótsze opowiadanie, które stanowi świetny epilog powieści. Bobby wraca do swojej rodzinnej miejscowości, niestety w przykrych okolicznościach, lecz nie wie, że na miejscu czeka go miła niespodzianka. Świetne podsumowanie powieści.

Serca Atlantydów to smutna książka Stephena Kinga. Opowiada o wielu rozłąkach, dramatach, niektórych fatalnych doświadczeniach bohaterów. To książka, której według mnie bohaterem mógłby być każdy z nas. Przecież każdy kiedyś przeżywał pierwszą miłość, ciężkie rozstania, po latach spotykał dawno nie widziane osoby. Powieść mimo miejscami wątłej akcji wciąga jak diabli i nie daje się oderwać. Fani horroru niekoniecznie powinni sięgnąć po tę książkę, chociaż ja spodziewałem się mrożących krew w żyłach scen, nie dostałem ich, a i tak jestem strasznie zadowolony, że ją przeczytałem. Mimo miejscami wątłej akcji wciąga jak diabli i nie daje się oderwać.

OCENA
9/10

3 komentarze:

 1. czytałam... czytałam...

  Jeszcze na studiach jak maniakalnie wypożyczałam Kinga z biblioteki. Od kiedy dostałam od rodziców "Pod kopułą" to trochę zaczęłam opylać :D
  ja z Kingiem mam taki problem, że powieści powyżej 400 stron strasznie długo męczę.

  Serca czytałam, a i owszem. Nie porwały mnie tak jak Ciebie. Zdecydowanie odstaje od mojego ulubionego Kinga grozy, ale ogólnie daje radę :)

  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Całą książkę przeczytałam tylko dwa razy. Za to "Małych ludzi w żółtych płaszczach" i "Serca Atlantydów" zaczytałam już niemal na śmierć:) Moim zdaniem te dwa opowiadania są jednymi z najlepszych Kinga - pierwsze o poruszającej przyjaźni, a drugie z wydźwiękiem pacyfistycznym. Moim zdaniem są świetne i oczywiście polecam każdemu, kto nie czytał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mali ludzie w żółtych płaszczach to niby zwykle opowiadanie zero grozy jakiejkolwiek Ale gdy skończyłam czytać przez parę godzin chodziłam jak lunatyk zrobiło to na mnie takie głębsze wrażenie i dziwne uczucie którego nie mogłam się pozbyć. Naprawdę świetne polecam i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń