Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

czwartek, 31 maja 2012

Ostatni dom po lewej (2009)


OSTATNI DOM PO LEWEJ / THE LAST HOUSE ON THE LEFT (2009)
reż. Dennis Iliadis; scen. Carl Ellsworth, Adam Alleca
kraj produkcji: USA

Fani filmów grozy na pewno znają znakomitego reżysera, jakim jest Wes Craven, oraz jego dzieło "Ostatni dom po lewej" z 1972 roku. Dennis Iliadis postanowił ożywić ten film i nakręcił remake. Domyślam się, że niektórzy oglądający pierwotną wersję chcieliby, żeby nagrał on delikatnie zmienione odwzorowanie filmu, w lepszej jakości cyfrowej, lecz Iliadis miał swoją wizję całej historii.

Dwóch funkcjonariuszy transportuje skazańca, do więzienia o zaostrzonym rygorze, lecz podróż kończy się staranowaniem ich wozu, przez wspólników więźnia, którzy chcą go za wszelką cenę odbić z rąk agentów. Atak zakończył się sukcesem, a w rezultacie obaj strażnicy giną. Młoda dziewczyna o imieniu Marie, nieustanie trenuje pływanie, jej matka dochodzi do wniosku, że przyda się jej odpoczynek i wybierają się na wakacje do ich domu w lesie. Nastolatka bierze auto rodziców i jedzie do swojej przyjaciółki Paige, która pracuje jako kasjerka w sklepie. Poznają tam młodego chłopaka, Justina, który w zamian za sprzedanie papierosów, zabierze dziewczyny do motelu, gdzie nocuje i poczęstuje je działką marihuany. Paige podoba się ten pomysł i udają się z nim, by zapalić. Niespodziewanie do pokoju wchodzą jego współlokatorzy, którzy wyraźnie nie są zadowoleni z obecności nastolatek. Okazuje się, że to poszukiwany uciekinier i jego wspólnicy. Dziewczyny wiedzą, że ich sytuacja jest beznadziejna, próbują się bronić i wyzwolić się, lecz bez rezultatu. Sprawcy zabierają je do lasu, gdzie się planują pozbyć się światków. Podczas próby ucieczki Marie z samochodu, dochodzi do wypadku. Dziewczyny nie poddają się, szukają sposobu na ucieczkę przy każdej możliwej okazji, ale kończy się to dla nich źle. Bandyci zabijają Paige, a Marie zostaje zgwałcona przez przywódcę grupy, Kruga. Poniżona i wykończona dziewczyna postanawia spróbować ostatni raz ucieczki, udaje się jej dobiec do jeziora, lecz pocisk z broni Kruga dosięga ją. Mordercy szukają schronienia na noc, lecz to co ich spotka, na pewno będzie dla nich ogromnym zaskoczeniem...

Muszę przyznać, że jest to jeden z niewielu chyba remakeów, który wypada równie dobrze, jak jego pierwowzór. Może nie jest on jego odzwierciedleniem, ale ogląda się go tak samo przyjemnie. Reżyser miał swoją wizję historii stworzonej przez Wesa Cravena, chociaż niektóre wątki są podobne jak np. to, że przestępcy znęcają się nad dziewczętami w lesie a potem się udają do domu Marie w poszukiwaniu schronienia. Mordy na porwanych kobietach były o wiele mniej brutalnie ukazane niż w pierwowzorze, lecz zabójstwa wykonywane przez rodzinę na oprawcach były trochę lepsze, ciekawiej wykonane, ale zabrakło genialnej sceny z piłą.


Tym co podobała się pierwsza wersja "Ostatniego domu po lewej" nie rozczarują się na remake'u. Jest to dalej solidne kino z wciągającą fabułą, konkretną akcją i niezłymi krwawymi scenami.

SCREENY
TRAILER


OCENA
8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz