Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

środa, 9 maja 2012

Awakening (1990)


PRZEBUDZENIE / THE AWAKENING (1990)
reż. Nacho Cerda; scen. Nacho Cerda, Ethan Jacobson
kraj produkcji: Hiszpania

Nacho Cerda, znany głównie z brutalnego krótkometrażowego filmu Aftermath cztery lata wcześniej wydał swój pierwszy, także krótki film o tytule Przebudzenie. Filmik trwa zaledwie osiem minut, lecz został dostrzeżony na festiwalu filmowym "Festival Internacional de Cinema Fantastic de Sitges w 1991 roku.

Ciężko jest streścić fabułę tego filmiku. Chłopak znudzony lekcją zasypia. Po przebudzeniu zauważa, że czas i wszyscy wokół się zatrzymali i tylko on jest w stanie się poruszyć czy coś powiedzieć. Film jest utrzymany w konwencji czarno-białej co dodaje mu uroku i klimatu. Teraz pewnie większość myśli gdzie tu jest horror, przecież to tylko osiem minut, fabuła nie wydaje się nadzwyczajnych lotów, a czerń i biel nie straszy. A no strach można odczuć przy zniekształconej muzyce, szybkich ujęciach kamery i w ogóle oglądając film czuć jakiś niepokój. Co najważniejsze zaskoczenie zaskakuje. Jak oglądałem to dziwiłem się jak to możliwe, że współczesne filmy są w większości nudne i oklepane, a tu Nacho Cerda przez osiem minut zrobił coś co jest całkiem dobre i zaskakujące.

Film mogę zdecydowanie polecić wszystkim fanom horroru, chociaż to nie jest jakaś mocarna produkcja to warto się z nią zapoznać aby zobaczyć jak zaczynał hiszpański twórca kontrowersyjnych krótkometrażówek. Z ciekawostek mogę powiedzieć, że właśnie sam Nacho Cerda gra tutaj nauczyciela.

SCREENY
OCENA
6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz