Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

czwartek, 1 marca 2012

Suspiria (1977)


ODGŁOSY / SUSPIRIA (1977)
reż. Dario Agrento; scen. Dario Argento, Daria Nicolodi
kraj produkcji: Włochy/RFN


Nie znam europejskiego kina grozy. Jedyne filmy jakie oglądałem to były chyba tylko Haute Tension i Rec. Postanawiając się zgłębić w kino z tego kontynentu sięgnąłem po klasyka - Suspiria.

Główna bohaterka filmu, Susan Bannion, wyrusza w podróż do Freiburga, do słynnej szkoły baletowej. Po dojechaniu na miejsce przy drzwiach widzi dziewczynę, która w histerii mówi różne niezrozumiałe dla niej zdania i ucieka do lasu. Nazajutrz okazuje się, że nie żyje. Parę dni później w szkole na pietrze gdzie mieszkają studenci zalęgają się robaki. Wybucha ogromna panika lecz vice dyrektorka szybko ogarnia sytuacje i wciągu jednej nocy wyplenia je. Tej nocy uczennice są zmuszone spać razem w sali tanecznej. Sara, przyjaciółka Susan słyszy chrapanie. Budzi dziewczynę i opowiada jej, że właśnie identyczny sposób spania ma dyrektorka szkoły, która podobno wyjechała za granicę. Zauważa również, że nauczyciele wychodzą codziennie o tej samej godzinie ze szkoły. Zaczynając interesować się tą sprawą Sara ginie. Susan postanawia sama dociec co dziwnego dzieję się w szkole...

Pierwsze co rzuca się w oczy (a raczej uszy), jest fenomenalna muzyka, która buduje niesamowity klimat i napięcie. Towarzyszy nam ona przez cały seans. Scenografia filmu też jest świetnie zrobiona. Pełno w niej intensywnych kolorów, a w szczególności krwistego czerwonego, co na pewno też w jakiś sposób oddziałuje na psychikę widza. 

Główny motyw filmu może nie jest jakiś oryginalny, może film nie straszy jakoś wybitnie, może krew jest ciut za jasna, ale nie zmienia to faktu, że mnie film urzekł i zaostrzył apetyt na inne europejskie produkcje.

SCREENY
OCENA
8,5/10

1 komentarz:

  1. Klasyk :) Mistrz Argento w szczytowej formie.
    Pokusiłam się kiedyś o recenzję, jeśli masz ochotę przeczytaj http://poczet-strachu.blogspot.com/2010/08/suspiria-rez-dario-argento-1977r.html ;)
    Pozdrawiam, Paulina

    OdpowiedzUsuń