Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

środa, 23 października 2013

Phantasmagoria (1995)


PHANTASMAGORIA (1995)
wydawca: Sierra
platformy: PC, Sega Saturn

Gra specyficzna i jedyna w swoim rodzaju. Jest to interaktywny film w klimacie horroru, a jednocześnie gra z gatunku point and click, czyli klikamy gdzie postać ma iść. Ukazała się w rekordowej ilości płyt - na PC 7 sztuk, na Segę Saturn aż na 8. Skoro zawiera tyle danych to musi być dobrze.

Adrienne i Donald kupili XIX wieczny dworek, który należał do słynnego magika Zoltana Carnovascha. Ów człowiek zajmował się czarną magią i jeden z duchów zmusił go do zabicia swoich pięciu żon. Nasza bohaterka na początku gry uwalnia demona, który jest zamknięty w skrzyni w kaplicy. Duch wstępuje w Dona, któremu zaczyna odbijać. Robi się opryskliwy, brutalny, aż ostatecznie planuje ją zabić...

Fabularnie jest konkretnie, historia strasznie wciąga. Również rozrywka przebiega interesująco. Niby to tylko point and click, ale postacie są żywe, gdyż wszystkie sceny były nagrywane za pomocą BlueBoxa, czyli żywi aktorzy są wklejeni w sztuczne tła. Do tego od czasu do czasu pojawiają się normalne filmy, gdzie gracz czuje się jakby serio oglądał jakąś produkcje klasy B. 

Gra jest podzielona na 7 rozdziałów, z czego te pierwsze są mówiąc dosadnie nudne. Chodzimy Adrienną po ogromnym dworku, rozmawiamy z ludźmi w mieście, zbieramy różne przedmioty. Dopiero zaczyna się dziać coś ciekawego, gdy duch opętuje Dona w zaawansowanym stadium. Możemy zobaczyć tu scenę gwałtu, kilka brutalnych flashbacków z czasów jak mieszkał tu jeszcze Zoltan. Obowiązkowe dla fanów grozy jest przerobienie ostatnich 3 rozdziałów, gdyż nie zawiodą się.

Całość nie jest zbyt długa i wystarczą ze 4 godziny aby ukończyć rozgrywkę. Według mnie warto mimo iż się gra postarzała, gdyż później już nie było takich cudeniek jak interaktywne filmy przepełnione horrorem i gore.

SCREENY
TRAILEROCENA
6/10

1 komentarz:

  1. Cztery godziny? Mnie za pierwszym razem Phantasmagoria pożarła co najmniej z 7-8 godzin :-) Fajna przygodówka grozy, mam straszną słabość do tytułów FMV, niedawno po raz drugi ukończyłem drugiego Gabriela Knighta ;-)
    Ilość płyt CD faktycznie imponująca, ale część danych jest na każdym krążku ta sama (animacje poruszania się po domostwie i otoczeniu) :-)

    OdpowiedzUsuń