Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

piątek, 8 listopada 2013

Silent Hill (1999)


SILENT HILL (1999)
wydawca: Konami
platformy: PSX


Zeszły wiek Konami zakończyło na najwyższym poziomie. Wypluli jedną z najstraszniejszych gier, a na pewno najstraszniejszą na pierwsze PlayStation. Panie i panowie, przed Wami owiany mgłą, najmroczniejszy ze wszystkich Silent Hill.

Harry wraz z córką Cheryl wybiera się na wakacje do tytułowego miasteczka. Przy wjedzie do miasta rozbija im się samochód i nasz bohater traci przytomność. Po przebudzeniu zauważa, że jego córki nie ma w pobliżu. Orientuje się, że miasto jest opuszczone i całe spowite gęstą mgłą. Harry wyrusza na poszukiwanie córki, lecz nie wie, że nie będzie to takie proste...

Ta gra to jeden wielki klimat! Na próżno szukać produkcji, które będą tak zniewalać od pierwszej minuty. Całe miasto jest otoczone mgłą, do tego mamy psychodeliczne, zmieniające się ujęcia kamer, a w późniejszych partiach gry ciemność. Kluczowymi rzeczami dodającej atmosfery jest tu radio, które szumi jak zbliżają się potwory. Na prawdę można się przestraszyć grając w nocy na słuchawkach. Dochodzi jeszcze latarka, która jako jedyna oświetla nam ciemności. Wąski strumień światła tylko potęguje niepokój. 

Pomijając grozę, to mamy tu jeszcze do rozwiązywania różne zagadki nad którymi trzeba spędzić trochę czasu, przez co gra nie jest nudna. Ekwipunek Harry'ego jest całkiem pokaźny. Podczas rozgrywki możemy znaleźć najróżniejsze bronie takie jak: siekiera, piła mechaniczna, młot, pistolet, katana, strzelba i wiele innych. Nasz bohater również posiada apteczki i różne napoje, które regenerują jego życie.

W dzisiejszych czasach na próżno szukać gry o tak zniewalającej atmosferze i grozie jak Silent Hill. Twórcy dążą inną drogą serwując nam coraz to bardziej przerażające stwory zapominając o klimacie. Rekomendować tej pozycji chyba nie muszę, bo jest to gra tak kultowa, że wstyd się przyznać jak się nie zna.

SCREENY
TRAILER


OCENA
10/10

3 komentarze:

  1. Na szczęście nie muszę nic ściemniać - grę znam i uwielbiam. Pierwszy raz zagrałem w Silent Hilla dopiero w 2007 roku, ale wrażenia i tak były potężne. Kurka, ta gra do dziś bije klimatem wszystkie wypuszczane komputerowe/konsolowe horrory. Miodzio. Poziom trudności dosyć wysoki, sam posiłkowałem się przy pierwszym przejściu poradnikiem z PSX Extreme :-P Jak tak patrzę na screeny, znów bierze mnie chęć na odpalenie gry. Pora roku w sam raz. Dyszka w pełni zasłużona!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedna z moich ulubionych gier. Lepsza od serii Resident Evil. Miałem okazję zagrać w nią od razu w 1999r. Dostałem ją pod choinkę jako prezent:). Była to pierwsza gra, która wywarła na mnie tak duże wrażenie. Jak na tamte czasu, grafika była na bardzo wysokim poziomie. Uczucie strachu jakie nam towarzyszy przez cała grę jest olbrzymie. Cały czas zastanawiamy się co tak naprawdę stało się w tym miasteczku. Polecam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pamiętam jak kiedyś (zaraz po wydaniu SH) zachwycałam się z moim bratem tą grą i przyszła moja matka i powiedziała coś w stylu: co wy za bzdury opowiadacie! Gra nie może być straszna. Chwilę później posadziliśmy ją przy Psx i daliśmy jej joya xD. Wytrzymała do pierwszego potworka i od razu wyłączyła grę xD. Ah to były czasy... :) Moim zdaniem 10/10 zasłużenie, nawet skusiłabym się na 11 xD.

    OdpowiedzUsuń