Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

niedziela, 18 sierpnia 2013

Wielki marsz (1979)


THE LONG WALK / WIELKI MARSZ (1979)
autor: Stephen King

Wielki marsz to jedna z książek Stephena Kinga, którą napisał jako Richard Bachman. Jest to jedna ze starszych pozycji w bibliografii wielkiego mistrza grozy, która paradoksalnie nie jest typowym horrorem, jednak przez fanów jest uważana za kultową.

Stu chłopaków zaczyna start w wielkim marszu - maratonie, którego metą jest śmierć przedostatniego zawodnika. Naszym głównym bohaterem jest Garraty, szesnastoletni chłopiec, który jest pewny siebie i wyczuwa duże szanse wygrania. Oczywiście nie on jeden jest taki cwany. Każdy z zawodników może na swojej drodze zaliczyć trzy ostrzeżenia. Każde dostaje się, gdy złamie się regulamin, lub prędkość marszu spadnie poniżej sześciu kilometrów na godzinę. Po otrzymaniu ich następna jest czerwona kartka, która równa się śmierci. Im dalej chłopcy idą tym więcej ich umiera, a zawodnicy popadają w różnego rodzaju urojenia...

King wyprzedził dekadę swoją książką. On już tutaj opisuje reality show, który jest emitowany w telewizji, a uczestnicy walczą o przetrwanie. Dużo się nie pomylił w swojej wizji. Jak zawsze u mistrza grozy mamy niby banalną fabułę, ale tak dobrze skonstruowaną, że powieść się wcale nie nudzi i przyswajamy bohaterów bez problemu. Jedną zasadniczą wadą jest tylko to, że w sumie od początku można przewidzieć zakończenie książki, co u Kinga jest rzadkością.

Jeśli zaczyniacie przygodę ze Stephenem Kingiem to uważam, że możecie zacząć właśnie od tej powieści. Jest łatwo przyswajalna, nie wymaga zbyt dużej uwagi czytelnika i ma oryginalną fabułę, lecz jak dla mnie jest właśnie zbyt prosta, aby dostać super wysoką ocenę.

OCENA
7/10

1 komentarz:

  1. Książka naprawdę wciągająca szczerze polecam nie jest to według mnie horror Ale świetnie napisana i w żadnym rozdziale się choćby na chwilę nie nudzi. ciężko odejść bo ciekawość następnej strony jest coraz większa

    OdpowiedzUsuń