Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

sobota, 28 lipca 2012

[REC] 3: Geneza (2012)


[REC] 3: GENEZA / [REC] 3: GENESIS (2012)
reż. Paco Plaza; scen. Paco Plaza, Luis Berdejo
kraj produkcji: Hiszpania

Paco Plaza tym razem chciał samodzielnie stworzyć kolejną część filmu Rec. Nie wiemy co chciał w tym filmie przekazać, czy to celowo była produkcja nastawiona na komedie czy to po prostu reżyserski niewypał. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie sprawdza się ten film ani jako horror, ani jako komedia. Jedyne co zostało zachowane to charakterystyka zmutowanych stworzeń.

Clara i Koldo biorą ślub. Zjeżdża się cała rodzina na ceremonie, po wszystkim udają się do sali weselnej. Zabawa trwa w najlepsze, gdy nagle jeden z członków rodziny zaczyna się dziwnie zachowywać. Okazuje się, że jest zakażony nieznanym wirusem, którego nabawił się przez ugryzienie psa. Na imprezie zaczyna panować chaos. Goście zaczynają kąsać i zarażać się nawzajem. Ocalali goście, wraz z panem młodym, szukają miejsca ucieczki, gdzie mogą się uchronić przed atakami zarażonych ludzi. Docierają do kaplicy, gdzie znajduje się spora część rodziny, z głośników wydobywa się głos Clary. Koldo teraz ma pewność, że jego małżonka żyje i postanawia ją odnaleźć, lecz ona nie wie nic o losie męża. Przywdziewa on zbroje św. Grzegorza i rusza jej na ratunek. Dziewczyna schroniła wraz z księdzem i szukają jak wydostać się na zewnątrz. Spotykają nieświadomych całej sytuacji kochanków, ale szybko orientują się co jest grane i wszyscy razem poszukują wyjścia, lecz kolejno giną gryzieni przez potwory. Kobieta będąc w kanałach słyszy ich ulubioną piosenkę, którą puścił Koldo na znak tego że żyje. Zdesperowana Clara chwyta za piłę mechaniczną i rusza na spotkanie ze swoim ukochanym...

Reżyser, co najgorsze, zrezygnował ze stylistyki horror verite, chociaż pierwsze dwadzieścia minut może sugerować co innego. Fabularnie też jest fatalnie, bo w porównaniu z wątkami w dwóch poprzednich częściach tu nie mamy się czym zachwycać. Gdyby nawet odebrać film jako komedię, to też humoru sensownego nie ma za dużo, chociaż zdarzają się zabawne momenty jak np. scena gdzie Koldo ubiera się w zbroję, wraz ze swoim kolegą jest genialna. Tak samo wątek z kolesiem-gąbką, który jest parodią znanego z Cartoon Network Spongeboba. Zaskoczeniem była też obecność muzyki, która we wcześniejszych odsłonach nie była obecna. Jednak nie rokowało to jakoś pozytywnie na film. 

Żeby nie skarcić do końca tego filmu, to wielki plus należy się panom charakteryzatorom, którzy świetnie zrobili zmutowanych ludzi i tym uratowali ten film na tyle, że da się go obejrzeć. Sporo krwi jest obecne w filmie, lecz niektóre sceny są nieco przesadzone. Było kilka niezłych scen z zakażonymi w roli głównej, szczególnie momenty ataku. 

Ten film hańbi całą świetną serię Rec. Wątpię aby nawet najwyrozumialszym fanom gatunku podszedł on do gustu. Gdyby został wydany pod innym tytułem to może ocena była by wyższa, ale, że nastawiłem się na mocne, straszne kino jak poprzednicy, tak tutaj zawiodłem się prawie na całej linii.

SCREENY
TRAILER


OCENA
4/10

3 komentarze:

 1. Tego filmu nie należy traktować jako horroru w czystej postaci. Pełno tutaj groteski i dramatu- co niestety, jak pisałeś hańbi poprzednie części, które były gatunkowo czyste. Masz rację, że gdyby film został wyprodukowany pod innym tytułem, to pewnie zebrałby całkiem większe noty. Ja potraktowałem ten film jako odskocznię od nużącego mnie już schematu odizolowanej kamienicy. I jeśli spojrzeć na film z przymrużeniem oka- wówczas podczas seansu można się nieźle bawić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to teraz wyczekuje Rec Apocalypse. Podobno ma w nim reporterka z jedynki i dwójki wydostać się kamienicy i "ruszyć w miasto" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W pełni zgadzam się z recenzją. [Rec]3 okazał się strasznym nieporozumieniem. Prócz charakteryzacji i kilku scen trudno znaleźć jakieś pozytywy. Szkoda, bo dwie pierwsze części były świetne.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń