Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

niedziela, 29 lipca 2012

Intelekt Kollapse (2005)


INTELEKT KOLLAPSE (2005)
reż. Krzysztof Włodarski, Jacek "Katos" Katarzyński; scen. Krzysztof Włodarski
kraj produkcji: Polska

Polska nie słynie z dobrej passy w gatunku horroru. W latach 70-80 było kilka filmów rodzimej produkcji takich jak Wilczyca czy Diabeł, lecz przeszły one bez echa i są znane jedynie przez koneserów gatunku. Podobnie sprawa się ma z współczesną historią horroru w Naszym kraju. Są to twory głównie niskobudżetowe a do tego krótkometrażowe, co nie oznacza, że takie kino nie może być interesujące. Całkiem dobrym przykładem jest tu Intelekt Kollapse po który sięgnąłem w sumie tylko dlatego, że ścieżką dźwiękową zajął się tu zespół Profanum, którego płyty uwielbiam i byłem ciekawy co tutaj uczynili, a przy okazji obejrzałem niezłe surrealistyczne dzieło.

Głównym bohaterem jest młody pisarz, któremu brakuje weny aby ukończyć swoją powieść. Odwiedza go pokojówka, ten jej tłumaczy, że nie dokończenie powieści to jakby nie istnieć. Z chłopakiem dzieje się coraz gorzej. Zamiast pisać zdania to wciska bezsensownie zera i jedynki na maszynie do pisania. Udaje się w końcu do profesora, który tłumaczy mu, że musi obrać sobie jakiś cel a nie pisać powieść ot tak...

Teraz pewnie większości osób nasuwa się pytanie: ciekawe czy jest w tym coś wartego uwagi? Owszem, jest. Sam sposób kręcenia filmu. Ujęcia są krótkie, niewyraźne, obraz robi wrażenie starej taśmy filmowej z załamaniami. Większość filmu jest utrzymane w konwencji czerni i bieli, prócz erotycznych wizji pisarza, gdzie obraz wtedy jest przepełniony czerwienią. Interesujące są też dialogi, które wydają się na początku bez sensu, jednak gdy widz po seansie przemyśli sprawę, może dostrzec w nich drugie dno. A największym plusem produkcji jest na pewno ścieżka dźwiękowa. Dark ambientowe utwory stworzone przez Profanum nadają świetnego klimatu i powodują dreszczyk emocji na skórze.

Intelekt Kolapse to strasznie ciężki film, który wymaga od widza pełnej koncentracji i nie ograniczenia na tradycyjną formę filmową. Polecam w szczególności fanom Profanum i tym co chcą zobaczyć niecodzienny horror rodzimej produkcji.

SCREENY
OCENA
6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz