Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

czwartek, 20 września 2012

Trzęsawisko 2 - Wędrująca śmierć (1984)


TRZĘSAWISKO 2 - WĘDRUJĄCA ŚMIERĆ / THE WALKING DEAD (1984)
autor: Guy N. Smith


Guy N. Smith nie odpuścił sobie tematu Ssącego Dołu i lasu Hogwas. Po dziewięciu latach otrzymaliśmy drugą część Trzęsawiska. Rodziłem spore nadzieje, że po takim okresie czasu dostaniemy powieść chociaż średnią, lecz niestety otrzymujemy powtórkę z rozrywki.

Akcja toczy się kilka lat później po wydarzeniach z pierwszej części. Chris Latimer, do którego należał cały las Hogwas, sprzedał ziemię Ralphowi Graftonowi, który chce wybudować na posesji osiedle mieszkaniowe. Robotnicy niszczą cały las, a jeden z nich ma wyrównać teren w miejscu gdzie kiedyś znajdował się Ssący Dół. Nieoczekiwanie ziemia się rozstępuje i koparka zostaje pochłonięta w bagnie. Chris, który przypadkiem się tam znajdował obawia się najgorszego - że cyganie żyją dalej w błotnistej czeluści. Coraz więcej ludzi zaczyna się interesować tym obszarem. Każdy kto ma jakąkolwiek styczność z przeklętym miejscem zostaje w jakiś sposób zahipnotyzowany i dokonuje masakrycznych zbrodni...

Rzecz, która najbardziej razi w tej powieści to to, że wszystkie morderstwa są popełniane według jednego schematu. Co najgorsze, nie są tak krwawe jak w pierwszej części, ale za to są przepełnione większą porcją erotyki. W ogóle lwia część książki opisuje poczynania seksualne bohaterów, a nie skupia się na jakimkolwiek budowaniu klimatu. Plusem ponownie jest grubość książki i jej łatwa przyswajalność dla czytelnika. Nie nudzi się, ale nie daje też satysfakcji. Także okładka jest w porządku i nawet współgra z tym co możemy wyczytać w powieści. Wadami jest mało rozwinięty scenariusz, skupiający się w sumie na jednym i tym samym, lecz gdy potraktujemy powieść z przymrużeniem oka to nie pozostawia po sobie aż tak złego wrażenia. 

Trzęsawisko 2 - Wędrująca śmierć to kolejna powieść Guy N. Smitha, która wieje kiczem na kilometr i fana klimatycznego i rozbudowanego horroru może zniechęcić i zanudzić, jednak czytelnik szukający lekkiej, otoczonej erotyką rozrywki chętnie spędzi te kilka godzin w lesie Hogwas.


OCENA
3/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz