Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

sobota, 1 września 2012

To (1986)


TO / IT (1986)
autor: Stephen King


Stephen King to postać, która znana jest każdemu, niekoniecznie fanom horroru. Jego dorobek jest płodny, średnio raz na rok serwuje nam jakąś powieść i to przeważnie spory tom. Ostatnio wziąłem na warsztat jedno z najgrubszych jego dzieł o tytule To, którego zawartość to ponad 1000 stron. Co najlepsze, mimo tak dużej ilości treści powieść wciąga momentalnie i pozwala oderwać się od niej ani na moment.

Główny wątek toczy się w małym miasteczku Derry w stanie Maine. Stopień brutalności w mieście jest ogromny a w szczególności do okropnych mordów dochodzi co 27 lat. Okazuje się, że w kanałach zalęgło się tytułowe To, które przybiera kształt najróżniejszych postaci - najbardziej znane oczywiście jako klaun Pennywise, ale także ukazuje się jako wilkołak czy mumia. Tylko dzieci potrafią To zobaczyć. Głównymi bohaterami powieści są tu Bill, Eddie, Mike, Beverly, Stan, Ritche i Ben, którzy są zmuszeni powrócić po ponad trzydziestoletniej wyprowadzce z Derry, znów w rodzinne strony, ponieważ okazuje się potwór powrócił.

Akcja w książce jest opowiedziana w sposób interesujący, ponieważ mamy ukazane losy bohaterów raz jak są dorośli, a raz jak są jeszcze dziećmi. Do tego powieść jest strasznie szczegółowa. Wszystko jest dokładnie opisane, praktycznie dzień po dniu, ale mimo wielu opisów czyta się ją jednym tchem. Autor idealnie oddaje ducha zarówno lat '50 jak i '80, świetnie można się wczuć w sytuacje bohaterów. Akcja i napięcie jest dozowane w sposób idealny, o czym zresztą King nie raz nas przekonał. Sceny grozy także są na prawdę przerażające, szczególnie polecam tym co boją się klaunów. 

King stworzył dzieło niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. Książka doczekała się wersji filmowej w 1990 roku, lecz niestety nie jest aż tak powalająca. Wiele wątków zostało ominiętych  co niestety rokuje na minus, lecz są już zapowiedzi nakręcenia kolejnej ekranizacji To, tym razem w dwóch oddzielnych filmach. Miejmy nadzieję, że tym razem to się uda wybornie.

OCENA
10/10

1 komentarz:


  1. widzę klasyke, S. King bez wątpienia jest mistrzem horroru. Ostatnio dowiedzialam sie ze poleca pewną książke, udało mi se nawet zdobyć jej fragment i uwazam ze jest godny polecenia. „Troje” Sary Lotz, mroczny thriller, który trzyma w napięciu od pierwszych stron. Skoro nawet King ja poleca, coś w niej musi być

    OdpowiedzUsuń