Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

niedziela, 16 września 2012

Egzorcysta (1973)


EGZORCYSTA / THE EXORCIST (1973)
reż. William Friedkin; scen. Willam Peter Blatty
kraj produkcji: USA

Cóż by można napisać o filmie legendzie. Najbardziej znana produkcja na temat egzorcyzmów, była inspiracją dla wielu innych filmów o podobnej tematyce, a sama doczekała się wielu kontynuacji, niekoniecznie udanych. Egzorcysta to klasyk wśród kina grozy i obowiązkowa pozycja dla każdego fana kina.

Chris MacNeil jest znaną aktorką. Wraz z córką Regan prowadzą spokojne, dogodne życie. Pewnej nocy dziecko przychodzi do matki i mówi, że będzie spać z nią ponieważ jej łóżko się rusza. Matka nie zwraca zbytnio na to uwagi. Na przyjęciu w ich domu nagle Regan wpada do pokoju, mówi jednemu z gości, że umrze tam na górze i zaczyna sikać na podłogę. Zniesmaczona Chris zakańcza imprezę i następnego dnia udaje z dziewczyną do lekarza. Przechodzi serię badań, które mają wykluczyć wszelakie choroby. Wyniki są pozytywne. Objawy się nasilają. Sama matka jest świadkiem, że łóżko na prawdę się porusza. Regan przechodzi kolejną serię, bardziej dogłębnych badań, przy czym staje się agresywna i wulgarna. Po pewnym czasie tak jak dziewczyna przepowiedziała, jeden z gości, Burke, ginie wypadając z okna u niej w pokoju. Po następnych konsultacjach z lekarzami, matka dowiaduje się, że jeśli nie skutkują leczenia to istnieje jeszcze jedna możliwość pomocy, którą są egzorcyzmy. Zgłasza się do Chris ksiądz Damien Karras. Po oględzinach Regan twierdzi, że niekoniecznie musi być to opętanie przez demony. Jednak po dogłębnej analizie przypadku dziewczyny decyduje się zwerbować doświadczonego księdza Merrina, aby spróbować odprawić rytuał. Ojciec Merrin i ksiądz Karras walczą by uwolnić duszę i ciało Regan z rąk złego demona...

Film jest epicki w stu procentach. Wprowadza do gatunku wiele innowacyjnych, jak na tamte czasy, efektów. Weźmy na przykład lewitacje czy obracającą się głowę głównej bohaterki. Wiele scen z filmu zapada głęboko w pamięć jak Regan schodząca po schodach robiąc "mostek", gdzie na końcu jej twarz ocieka krwią, czy mistrzowska scena gdy dziewczyna masturbuje się krucyfiksem. Zaskoczenie robiły też pojawiające się twarze demona w niektórych momentach. Niby krótkie migawki a wrażenie zostawiły. Warto też napomknąć o genialnej charakteryzacji dziewczynki. Mimo iż było to prawie czterdzieści lat temu, to dalej robi piorunujące wrażenie. O ścieżce dźwiękowej, grze aktorów czy fabule można powiedzieć tylko jedno - majstersztyk. Wszystko w tym filmie jest dopięte na ostatni guzik. Zdjęcia do filmu były robione przez prawie rok i jak widać, twórcy nie zmarnowali tego czasu. 

Krótko mówiąc, Egzorcysta to absolutny mus dla każdego fana kina, niekoniecznie grozy. Pozycja kultowa i ponadczasowa, która zapewne będzie wychodzić obronną ręką nawet i za kolejne czterdzieści lat.

SCREENY
TRAILER


OCENA
10/10

1 komentarz:

  1. Jedyny film o egzorcyzmie, który naprawdę mnie podjarał, a było ich mnóstwo.

    OdpowiedzUsuń