Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

środa, 29 lutego 2012

Schowek (2003)


SCHOWEK / LOCKER (2003)
reż. Kei Horie; scen. Osamu Fakutani
kraj produkcji: Japonia

Schowek, mogłoby się wydawać, że jest to rzecz codziennego użytku, wielu ludzi z nich korzysta i zazwyczaj trzymają tam drobne rzeczy, raczej zwykłe, ale jak widać, mogą one skrywać straszne tajemnice...

Okres letni, wielu ludzi wybiera się w różne podróże. Sześcioosobowa grupka przyjaciół pewnego wieczora wybrała się pod namioty. Siadają przy ognisku i postanawiają poopowiadać sobie straszne historyjki, kiedy jedna z dziewczyn idąc do jeziora po alkohol, zaczyna słyszeć płacz dziecka, jej znajomi nie przejmują się za bardzo tym, gdyż uważają, że próbuje ona ich tylko nastraszyć. Atmosfera staję się nieco napięta, gdy nagle jeden z chłopaków chcąc przestraszyć resztę wyjmuję głowę posążka, który wcześniej zniszczył, dla uwiarygodnienia swojej opowieści. po powrocie zaczynają kolejno miewać dziwne urojenia, po czym dwójka z nich w tajemniczych okolicznościach zaginęła. Przez kilka kolejnych dni nie było po nich śladu, do momentu kiedy w mieszkaniu Ai, zaginionej dziewczyny, Rieka nie odnajduje drugiego zaginionego, który po chwili w niewyjaśnionych przyczyn nagle umiera. Po pewnym czasie ginie kolejna osoba. Młodzi ludzie zaczynają podejrzewać, ze związek z  tymi dziwnymi zaginięciami ma zniszczony posąg. Mimo starań w odwróceniu całej tej sytuacji, kończy się to dla nich utratą kolejnego z przyjaciół. Odnajduje się ich zaginiona znajoma, lecz w kiepskiej kondycji psychicznej trafia do szpitala i w niedługim czasie śmierć spotyka i ją. Podczas, gdy zostaje znalezione jej ciało, z ręki wypada jej klucz do tajemniczego schowka, z którego wcześniej korzystali i z którym są powiązane przykre wydarzenia, jak i los bohaterów. Czy spadła na nich jakaś upiorna klątwa? Czy uda im się rozwikłać tą zagadkę i oczywiście przeżyć?

Kei Horie, przerzucając się z dramatów, którymi debiutował, wyszedł mu dobry film i nieprzeciętna fabuła na ciekawą i tajemniczą historię. 
Co tu dużo mówić, "Locker", to kolejny horror, który wyróżnia się z azjatyckiego kina grozy, mimo iż postać zjawy wygląda podobnie jak u innych twórców czyli, przerażająca dziewczynka z długimi ciemnymi włosami. 


SCREENY
OCENA
7/10

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny j-horror, niestety przez wielu krytykowany. Wykorzystuje bardzo ciekawe elementy, ponieważ nie tylko jest to swoista ''Urban Legend'', ale też dodatkowo daje nam nieco innym typ ducha. W tym wypadku nie jest to mściwa kobieta, ale mała dziewczynka. Można by się pokusić o stwierdzenie, że wykorzystano tu element folkloru z duchem typu Zashiki-warashi. Film naprawdę godny polecenia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałem przed chwilą na wiki co to jest Zashiki-warashi i muszę Ci przyznać rację. Coś w tym jest. Film jest sensowny, ale chyba z długością włosów to już przesadzili haha. Uważam, że i tak druga część (recenzje Hori ma zrobić na dniach) jest lepsza :)

    OdpowiedzUsuń