Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

czwartek, 5 kwietnia 2012

Inferno (1980)


INFERNO (1980)
reż. Dario Argento; scen. Daria Nicolodi, Dario Argento
kraj produkcji: Włochy

Po fenomenalnej Suspirii wiedziałem, że do europejskiego kina zajrzę jeszcze nie raz, chociaż miałem obawy, że to był wyjątek, że perełek takich jak wcześniej wspomniany film będzie mało. Na warsztat wziąłem kolejny obrazek reżysera Dario Argento, który jest drugą częścią trylogii Trzech Matek zapoczątkowaną przez Suspirię.

Rose Elliott kupuje w pobliskim antykwariacie unikatową książkę "Trzy matki" napisaną przez Dr Varelli. Zbudował on trzy tajemnicze domy, które znajdują się w Freiburgu, Nowym Jorku i Rzymie, dla trzech matek: Suspiriorum, Tenebrarum i Lacrimarum. Postanawia napisać list do swojego brata Marka, powiadamiając go o tym odkryciu, a następnie włamuję się do piwnicy w poszukiwaniu klucza, który potrzebny jest po to by posiąść bogactwo, które strzegą matki. Zauważa go w pomieszczeniu wypełnionym wodą. Po zabraniu go dziewczyna ginie z rąk nieznanego mordercy. Sara, przyjaciółka Marka ze szkoły także interesuje się podobnymi sprawami jak jego siostra. W bibliotece trafia i ona na książkę "Trzy matki" i zaczyna szukać tajemniczych kluczy. Zostaje zamordowana. Mark w końcu postanawia pojechać z Włoch do Nowego Jorku aby odwiedzić Rose w jej hotelu. Jak się okazuje w hotelu jest wiele tajemniczych ludzi...

Inferno ma strasznie zagmatwaną fabułę. Za pierwszym podejściem ciężko zrozumieć o co w filmie tak na prawdę chodzi. Lecz to, co zasługuje na wielki plus ode mnie, to jest ten specyficzny, tajemniczy klimat, który spotkałem jak na razie tylko w filmach Argento. Znowu mamy do czynienia z bardzo wyraźnymi barwami, jak w przypadku Suspirii i genialną muzykę, która potęguje atmosferę grozy. Mankamentami są niestety dłużyzny i za duże luki w scenariuszu. Nie wytłumaczono nawet skąd się owe trzy matki wzięły. Śmierci są pokazane dosyć efektownie i krwi także trochę jest chociaż nie za dużo. Fani horrorów co bardziej stawiają na klimat niż ilość bebechów nie będą zawiedzeni.

SCREENY
TRAILER


OCENA
7,5/10

2 komentarze:

  1. Hahahah, ze względu na mój nick muszę ten film obejrzeć. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się- film był miejscami bardzo zagmatwany, ale jeśli chodzi o trylogię trzech matek to i tak na ostatnim miejscu musi być "La terza madre". "Inferno" broni się świetnym klimatem i scenami śmierci. Do tego jak zawsze obecna jaskrawa kolorystyka i fenomenalna muzyka. Muszę sobie film odświeżyć, bo widziałam go już kilka lat temu.
    Argento w latach 70tych i 80tych kręcił świetne filmy (lub jak w przypadku "Profondo Rosso" czy "Suspirii" genialne). Warto poznać jego twórczość ;)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń