Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

niedziela, 26 lutego 2012

Nieodebrane połączenie 2 (2005)


NIEODEBRANE POŁĄCZENIE 2 / CHAKUSHIN ARI 2 (2005)
reż. Renpei Tsukamoto; scen. Minako Daira
kraj produkcji: Japonia

Kolejna część znakomitego horroru, która kontynuuje wydarzenia z poprzedniej części. Znowu jesteśmy świadkami serii zabójstw, które poprzedza dobrze nam znany dzwonek. Czy jednak film jest tak dobry jak jego pierwsza część?

Kyoko Okudera, uczennica, a także opiekunka w publicznym przedszkolu, spotyka się z przyjaciółkami w knajpie, prowadzonej przez ojca jednej z nich, Mei-feng. Pracuje tam także jej chłopak, Naoto Sakurai, który jest kelnerem. Podczas przygotowywania posiłku, ojciec Mei-feng - pan Wang, odbiera telefon córki, myśląc, że to dzwoni jej chłopak. Okazuje się jednak, że w słuchawce słychać głos Mei-feng. Zdziwiony ojciec próbuje dowiedzieć się, czemu córka dzwoni do samej siebie, lecz zamiast stosownej odpowiedzi, słyszy tylko poradę, aby nie zostawiał oleju na gazie, a później krzyk. Po chwili, do kuchni wchodzi dziewczyna z zakupami, nie zdając sobie sprawy, co przed chwlą się stało, i jak gdyby nigdy nic, wychodzi na salę, gdzie czekają na nią jej przyjaciółki. Przed zamknięciem knajpy, Naoto szuka pana Wenga, aby z nim porozmawiać. Przeszukując kuchnię, odnajduję szefa z głową w rozgrzanym oleju. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża policja. Funkcjonariusz Motomiya, który rok wcześniej rozpracowywał sprawę z zabójczymi telefonami, wraz z reporterką Takako Nozoe, próbują rozwikłać tą zagadkę. Madoka, druga przyjaciółka Kyoko, ginie po odsłuchaniu wiadomości, którą dostała na pocztę. W tym samym czasie główna bohaterka także dostaje śmiertelną wiadomość. Próbując zapobiec swojej śmierci, dziewczyna zwracają się z prośbą o pomoc do reporterki. Ta dowiaduje się, że numer, z którego Kyoko dostała wiadomość, pochodzi z Tajwanu. Postanawia polecieć tam i dowiedzieć się więcej na ten temat, lecz posiadacz tego numeru od dawna nie żyje. Motmiya dostaje wyniki autopsji Wanga i Madoki, z której wynika, że każda ofiara miała śladowe ilości pyłu węglowego. Dowiaduje się też, że ów pył pochodzi z kopalni w mieście, gdzie reporterka szukała posiadacza numeru. Takako, wraz z Kyoko i Naoto wyruszają odszukać tą kopalnie, nie wiedząc przez co będą musieli przejść...

Produkcja ta niczym nie odbiega od jej poprzedniczki: ten sam świetny klimat, ogólne poczucie grozy przez większość filmu, i oczywiście bardzo dobrze zagrane role. Jednak filmowi do ideału dużo brakuje. Fabuła za bardzo odskoczyła od pierwowzoru, jest strasznie pogmatwana. Poza tym film jest bardzo dobry, i myślę że wielu nie zawiedzie się, oglądając go.


SCREENY





OCENA
7/10

3 komentarze:

 1. uważam, że lepsza jest jedynka, ale dwójka też niczego sobie. z pewnością lepsza niż trójka, bo tam to już cuda się działy :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. No trójka obniżyła znacznie poziom serii, ten motyw z wysyłaniem maili...

  A oglądałaś może amerykańską wersję Nieodebranego połączenia?

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że początkowo byłam sceptyczna do sequela, bo film Miike mnie zachwycił swoją ''tradycyjnością'' typowego japońskiego ghost. Jednak po seansie zrozumiałam, że się myliłam. Druga część zawiera wiele elementów odbiegających od receptury ''jedynki'', co uważam akurat za plus. Oglądałam ten film chyba ze 3 razy i uważam, że to godny kontynuator serii. Dodatkowo film ten jest znacznie bardziej rozbudowany narracyjnie, co też zwróciło moją uwagę. Liczę, że Renpei Tsukamoto wypłynie jeszcze na szerokie wody z filmami grozy :)
  PS. Co do wymiany bannerów lub linków z serwisem HorroReviews możemy zrobić tak: jeżeli posiadacie banner, mogę go zamieścić w dziale ''Warto zajrzeć'' i wówczas Wy również zamieścicie banner HR, jeżeli zaś nie posiadacie banneru, możemy się wymienić linkami i wtedy adres serwisu znajdzie się w zakładce ''Zaprzyjaźnione strony''. W razie pytań proszę pisać na maila, który dostępny jest w zakładce ''O Autorce''. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń