Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

niedziela, 11 maja 2014

Hobbit: Pustkowe Smauga (2013)


HOBBIT: PUSTKOWIE SMAUGA / THE HOBBIT: THE DESOLATION OF SMAUG (2013)
reż. Peter Jackson; scen. Guillermo del Toro, Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens
kraj produkcji: USA, Nowa Zelandia


Druga część z trylogii ekranizacji powieści Tolkiena. Oczekiwana przez fanów przez długi czas. Pierwsza część miała sporą oglądalność i ogólnie była w porządku, lecz tutaj zaczęli już dodawać wątki, które z książką mają mało wspólnego, ale o tym poniżej. 

Bilbo Baggins kontynuuje swoją podróż. Wraz z krasnoludami trafiają do lasu, gdzie zostają zaatakowani przez gigantyczne pająki. Bohaterowie nie dają sobie z nimi rady, a jedynie hobbit wyzwala ich z opresji zakładając swój magiczny pierścień. Po chwili wpada Legolas wraz z kilkoma elfami i wykańczają pająki. Krasnoludy zostają pojmane do więzienia, bo znaleźli się na terytorium należącego do elfickiego gatunku. Bilbo z racji tego, że był niewidzialny,uwolnił swoich kompanów, kradnąc klucz od strażnika. Uciekają wraz z jednym wieśniakiem na statku. Po dotarciu na miejsce Thorin oznajmia mieszkańcom, że może im przywrócić poprzedni status, że będą opływali w złocie. Reagują z entuzjazmem. W niedalekim czasie wyruszają na legowisko smoka w celu odzyskania arcyklejnotu... 

Głównym zaskoczeniem w filmie był wątek z elfami, którego w ogóle nie przypominam sobie w powieści. Wszystko wyglądało tu fajnie, ale ni jak to się ma do tolkienowskiego Hobbita. Efekty specjalne były na wysokim poziomie, jak we wszystkich ekranizacjach Petera Jacksona. Smok wyglądał mega, potyczka Legolasa z orkami po ucieczce krasnoludów była bardzo dynamiczna i normalnie prawie nie dało się zobaczyć animacji, to świadczy jedynie o niesamowitej technologii użytej w filmie. Na palcach jednej ręki dało się zliczyć średnio wykonaną oprawę graficzną, a najbardziej rzuciła mi się w oczy kiepska animacja płynnego złota, ale szybko zaćmił to efekt "złotego smoka". Podsumowując, efekty specjalne, muzyka, wszelkie lokalizacje wyszły mistrzowsko, jedynym minusem jest nieco smętny początek filmu i niepasujące wątki z elfami.


SCREENY
TRAILER


OCENA
8/10

Za film dziękujemy:

1 komentarz:

  1. Wątek z elfami był w książce (schwytanie przez nie krasnoludów, a następnie ucieczka dzięki pomocy Bilba), ale w sumie zajmował tylko kilka stron. Cóż, tolkienowski "Hobbit" nie jest wystarczająco długi, żeby zrobić z niego trzy filmy - niektóre wątki zostały więc znacznie rozbudowane, a inne po prostu dodane. Zwłaszcza w drugiej części niewiele jest z książki. Pewnie lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie dwóch filmów, ale nie z finansowego punktu widzenia.

    OdpowiedzUsuń