Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

niedziela, 8 września 2013

Obecność (2013)


THE CONJURING / OBECNOŚC (2013)
reż. James Wan; scen. Chad Hayes, Carey Hayes
kraj produkcji: USA

Reżyser pierwszej części Piły wziął się teraz za opowieść o egzorcyzmach i opętaniu. Jak wszyscy dobrze wiedzą, o filmie był konkretny spam w mediach, że to horror roku i w ogóle, oparty na faktach i inne dobrze znane teksty. 

Rodzina Perronów wprowadza się nowo zakupionego domu. Już na samym wstępie dziwi ich zachowanie psa, ponieważ ten nie chce wejść do apartamentu i cały czas spędza na dworze. Dzieci bawią się w "chowanego-klaskanego" i jedna z nich przez przypadek robi dziurę w ścianie. Okazuje się, że jest tam ukryta piwnica. Nazajutrz, gdy wstają mieszkańcy domu, Carolyn zauważa na swoim ciele siniaka, a Roger w tym czasie sprząta piwnice. Podczas śniadania dziewczynka wybiega na dwór po psa, lecz znajduje go martwego. Pewnej nocy, gdy zegar zatrzymuje się na godzinie 3.07 zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ojca budzą jakieś odgłosy i wydaje mu się, że jest ktoś w domu, lecz to jego córka tłucze łbem o szafę, bo ma gastrofazę po grzybach. Matka zauważa, że córka Christine rozmawia z kimś, lecz u niej w pokoju nikogo nie ma i mówi, że ma kolegę o imieniu Rory, którego można zobaczyć w odbiciu lusterka pozytywki. Kolejna noc jest jeszcze gorsza. Jedna z dziewczyn widzi jakąś tajemniczą postać w swoim pokoju, potem ze ścian sypią się zdjęcia, a na koniec Carolyn ląduje w piwnicy. Przerażona rodzina zgarnia na kwadrat dwójkę znanych demonologów, aby zobaczyli czy dom nie jest nawiedzony. Po oględzinach i wizjach Lorraine, Warrenowie postanawiają pomóc potrzebującej rodzinie. Z pomocą ekipy rozstawiają sprzęt i czekają na jakieś nadprzyrodzone zdarzenia...

Mimo głośnej promocji film okazał się tylko dobry. Nie zobaczyliśmy żadnych innowacji. Wiele motywów było zapożyczonych z innych produkcji jak: lewitujące krzesło - lewitujące łóżko z Egzorcysty, rozstawianie sprzętu - jak z Grave Encounters, ciągnięcie dziewczynki po domu - niczym z Paranormal Activity. Na plus zasługuje to, że dobrze przedstawiono autentyczną opowieść. Technicznie też film jest całkiem wysokich lotów. Dobre aktorstwo, montaż, ujęcia kamer - wszystko ogląda się bardzo wybornie i gdyby nie to, że większość motywów jest oklepane to Obecność dostałaby od nas o wiele wyższą ocenę. Tak, to niestety jest film tylko i wyłącznie dobry.


SCREENY
TRAILER


OCENA
7/10

1 komentarz:

  1. Mocny film! Dla odważnych...
    Ale godny polecenia.
    10/10

    OdpowiedzUsuń