Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

środa, 22 maja 2013

Relikwiarz (1997)


RELIKWIARZ / RELIQUARY (1997)
autor: Douglas Preston, Lincoln Child

I kolejna powieść mojego ulubionego duetu z gatunku thriller. Wykreowali takie postacie jak agent Pendergast, czy policjant D'Agosta, które są już ikonami ich powieści. Jak każda ich powieść ta również była bestsellerem New York Timesa.

Nurkowie z oddziału policji wyruszają na akcję poszukiwania heroiny. Wszystko nie mogło przebiec zgodnie z planem i podczas akcji jeden z nich wyławia dwa bezgłowe ciała. D'Agosta rozpoczyna śledztwo w tejże sprawie. Pomaga mu w tym kustosz z muzeum - Margo Green. Po ekspertyzie okazuje się, że osoby zostały zamordowane w okrutny sposób i to do tego tępymi narzędziami. Podczas poszukiwań sprawcy nasi bohaterowie trafiają do podziemi, gdzie mieszka cała rzesza bezdomnych. Do akcji wkracza agent Pendergast, który zaznajamia się z tak zwanymi "kretami" i próbuje z nimi współpracować. Po jakimś czasie dochodzą do wniosków, że najniższe poziomy podziemi zamieszkują mutanty, które dokonują brutalnych morderstw...

Pierwsze co mnie zaszokowało, to to, że nie jest to już czysty thriller, ale ma też wątki rodem z horrorów. Roślina, z której wytwarza się narkotyki, które powodują mutację u ludzi jest motywem fenomenalnym. Mamy tu również dużo brawurowej akcji i genialnych opisów, do czego już nas autorzy przyzwyczaili. Nie można powiedzieć, że jest tu monotonia, ponieważ zwrotów akcji i zaskoczeń dla czytelnika jest mnogo. 

Warto zaznaczyć, że jest to kontynuacja powieści Relikt, gdzie bohaterowie mieli do czynienia z wyżej wymienionym mutantem, ale w ilości tylko jednej sztuki, a tu delikatnie spoilerując jest ich naprawdę sporo. 

Jedyne czego zabrakło, aby ta powieść była idealna to troszkę wątła akcja na początku. W innych pozycjach Douglasa Prestona i Lincolna Childa było czuć niepokój i napięcie już od samego początku. Tu niestety czytelnik musi się uzbroić w cierpliwość. Tak czy inaczej - ode mnie wysoka ocena.

OCENA
9/10

Za książkę dziękuje wydawnictwu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz