Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

sobota, 14 kwietnia 2012

Men Behind The Sun (1988)


MEN BEHIND THE SUN / HEI TAI YANG 731 (1988)
reż. Tun Fei Mou; scen. Tun Fei Mou, Wen Yuan Mou, Dun Jing Teng
kraj produkcji: Hongkong

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach, związanymi z obozami koncentracyjnymi w Japonii podczas II wojny światowej. Produkcja była zakazana w wielu państwach, a w Finlandii do dziś. W trakcie seansu w Chinach, aż 16 osób zmarło na zawał, a w Japonii został wyświetlony tylko raz, bo prawicowi ekstremiści grozili spaleniem i zdemolowaniem kin.

Jest rok 1945. Japońska jednostka 731, która oficjalnie zajmuje się oczyszczaniem wody, a tak na prawdę prowadzi eksperymenty chemiczne na jeńcach. Szkolili także specjalny oddział młodych żołnierzy, gdzie panowała surowa dyscyplina. Hartowali ich, stosowali wyczerpujące treningi i oswajali ich z widokiem krwi, wnętrzności i martwych ciał. Uczą ich nienawiści do Chińczyków, Koreańczyków i Rosjan, których nazywają "Marutami". Zaczynają prowadzić na nich badania o słabościach ich ciał, aby mieć wgląd na to, ile potrafi wytrzymać ludzkie ciało. Pierwszą ofiarą jest Chinka w wieku 24 lat, której polewają ręce wodą o temperaturze -35 stopni, do czasu odmrożenia jej rąk, a następnie wkładają dłonie do wody o temperaturze 15 stopni, czego rezultatem jest łatwe pozbawienie z nich skóry. Następnym "królikiem doświadczalnym" jest 31-letni mężczyzna, któremu mrożą ręce do temperatury -196 stopni a następnie lekkimi uderzeniami łamią palce. Jeden z dowódców wpada na pomysł zrobienia śmiercionośnych bomb ceramicznych i testuje je na grupce więźniów. Odłamki rozrywają im ciała. Naukowcy sprawdzają na ile ciało skłonne jest wytrzymać różnicę ciśnienia. Do specjalnego pomieszczenia dekompresji, wpuszczają Chińczyka, lat 34, któremu pod wpływem wysokiego ciśnienia o wartości około 9 atmosfer, zaczynają wypływać wnętrzności przez odbyt. Szaleni lekarze jednak nie mają dość "wiedzy" na temat ludzkiego ciała i nie mają najmniejszego zamiaru przestać eksperymentować...

Fakt, że ten jest oparty na autentycznych wydarzeniach, wprawia widza w osłupienie, że takie rzeczy miały miejsce w prawdziwym świecie. Reżyser, aby urzeczywistnić jeszcze bardziej przekaz filmu, użył do sceny autopsji dziecka prawdziwego martwego ciała, a scena z kotem wśród stada szczurów, była kręcona z udziałem żywych zwierząt. Film ten jest uznawany za jeden z najbardziej okrutnych i chorych obrazów w historii kinematografii, przy takich produkcjach, jak "Salo", "Cannibal Holocaust", czy "August Underground". Sam fakt, że były zanotowane zgony podczas seansu, rekomenduje ten film. Już po tym można się domyśleć, jak mocnego kina może się widz spodziewać. Mimo upływu lat film nie zestarzał się i dalej robi wrażenie, lecz mnie osobiście za bardzo mnie nie obrzydził, gdyż oglądałem kilka mocnych pozycji gore wcześniej. Ten film nie jest dla ludzi, których krwi i masy bebechów przyprawia o mdłości.

SCREENY
TRAILER


OCENA
7/10

3 komentarze:

 1. Mnie też nie bardzo obrzydził ten film.:D
  Ale sam fakt, że takie rzeczy działy się naprawdę, przyprawia mnie o dreszcze...
  Też się muszę kiedyś napisać reckę :D
  Pozdrawiam . :>

  OdpowiedzUsuń
 2. chciałam obejrzeć,ale po prostu nie mogłam ;/
  Najbardziej obrzydliwy i przerażający film jaki kiedykolwiek powstał,bynajmniej dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mówicie obrzydliwy, przerażający... Zachęcamy do obejrzenia takich filmów, jak: Srpski Film, August Underground: Mordum, czy Salo, czyli 120 dni Sodomy. :D I wtedy zdajcie nam relację z seansu. :)

  OdpowiedzUsuń