Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Głęboka czerwień (1975)


GŁĘBOKA CZERWIEŃ / DEEP RED (1975)
reż. Dario Argento; scen. Dario Argento, Bernardino Zapponi
kraj produkcji: Włochy

Głęboka czerwień jest uważana za jedną z najlepszych produkcji, która wyszła spod skrzydeł znanego reżysera Dario Argento. Jest on z gatunku giallo, który jest, mniej więcej, włoskim odpowiednikiem amerykańskiego slashera. Film w pewnych kręgach otoczony jest szczególnym kultem i mnie również przypadł do gustu. 


Niemiecka telepatka, Helga, przyjeżdża do Rzymu by przedstawić pokaz swoich umiejętności. Podczas występu zaczyna odczuwać dziwną złą energię psychopatycznego mordercy. Wpada w panikę i występ zostaje przerwany. Wieczorem siedzi sama w domu i próbuje się zrelaksować, lecz nagle do jej mieszkania wpada tajemnicza osoba i dokonuje na niej mordu w brutalny sposób. Świadkiem morderstwa jest zawodowy pianista, Marc Daly. Gdy na miejsce przybywa policja, mężczyzna mówi im, że na ścianie powinien się znajdować obraz, którego teraz nie ma. Funkcjonariusze nic sobie z tego nie robią, lecz jemu nie daje to spokoju. Postanawia prowadzić śledztwo na własną rękę. Pomoc oferują mu: dziennikarka Gianna i kolega, z którym razem pogrywają na pianinie, Carlo. Marc razem z reporterką po pewnym czasie trafiają na trop domu, w którym kilka lat temu dokonano okrutnych morderstw. Niestety, właścicielka domu, kilka godzin zanim główny bohater zdąży do niej przyjechać, zostaje zabita przez tą samą tajemniczą osobę co zabiła Helgę. Morderca nie odstępuje mężczyzny ani na krok i śledzi każdy jego ruch...


Film mimo upływu tylu lat robi dobre wrażenie. Atmosfera jest ciężka, zagadkowa, a scenariusz wymaga stuprocentowego zaangażowania widza w akcje dziejącą się na ekranie. Efektowne śmierci to jedna z największych zalet tego filmu. Z zachwytem się ogląda jak morderca szlachtuje ofiary nożem, albo wlewa do wanny gorącą wodę i powoduje mocne oparzenia na twarzy niewinnych osób. Muzyka, którą wykonuje tutaj zespół Goblin (także robili ścieżkę dźwiękową do Suspirii), jest na bardzo wysokim poziomie i myślę, że żadna inna by nie oddawała takiej atmosfery. Jedynym jak dla mnie mankamentem jest parę dłużyzn, które mimo dobrego scenariusza, muzyki i klimatu, osłabiają odbiór filmu. Jednak jeżeli jesteś fanem slasherów, a chcesz film w podobnym stylu tylko, że włoskiej produkcji to Głęboka czerwień będzie dla Ciebie idealnym filmem.


SCREENY
TRAILER


OCENA
8,5/10

2 komentarze:

  1. Widzę, że ostatnio wzięliście się za klasyki gore:) Fajnie, jest w czym wybierać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Profondo Rosso jest dla mnie najlepszym filmem Argento. Ten klimat, ta muzyka, ta zagadka- mmm miód :) Kwintesencja giallo. Lubię jak Argento bawi się z widzem i już na samym początku daje nam niczym na tacy kto jest winny. Za pierwszym razem nie jesteśmy w stanie tego wychwycić, ale już przy drugim seansie kiedy "wiemy co robić" wszystko widać jak na dłoni.
    Marzy mi się powrót Dario to owej stylistyki, ale to już raczej nierealne :/

    Pozdrawiam, Paulina.

    OdpowiedzUsuń