Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

środa, 25 kwietnia 2012

Alien (1979)


OBCY - ÓSMY PASAŻER NOSTROMO / ALIEN (1979)
reż. Ridley Scott; scen. Dan O'Bannon
kraj produkcji: USA/Wielka Brytania

Nie wiem co można napisać o filmie, który zna i oglądał każdy, o klasyku z gatunku horroru science fiction, o postaci obcego, która jest w czołówce filmowych potworów. Dzieło Ridley'a Scotta i Dana O'Bannona wpisało się w kanon kino kinematografii na tyle, że doczekał się trzech kontynuacji, gdzie każda jest na wysokim poziomie, dwóch crossoverów razem z Predatorem, o grach komputerowych, a nawet jednej planszowej nie wspominając.

Załoga kosmicznego statku handlowego Nostromo wraca na ziemię. Pasażerowie są w stanie hibernacji, gdy nagle zostają obudzeni, przez to, że statek odebrał jakiś nieznany sygnał niedaleko nich. Ich zadaniem jest sprawdzić co jest przyczyną i co dzieje się na planecie, z której nadawana jest wiadomość. Trójka z załogi, Kane, Lambert i Dallas, po wylądowaniu wyruszają sprawdzić źródło sygnału. Znajdują tam tajemniczą jaskinie, w której znajdują się niezidentyfikowane jajka. Wyglądają z pozoru nieszkodliwie, lecz jak Kane próbuje się do nich dostać, jakaś obca forma życia przyczepia mu się do twarzy. Wracają do statku z nowym odkryciem. Ripley, która jest sierżantem na statku, mówi, że nie wpuści ich z obcym, ponieważ to niezgodne z regulaminem kwarantanny. Kolejna osoba z załogi, Ash, naukowiec, otwiera właz i wpuszcza trójkę kolegów z załogi. Razem z Dallasem zaczyna prowadzić badania nad nieznanym osobnikiem. Próbując ściągnąć go z Kane'a, dowiadują się, że to coś ma kwas zamiast krwi. Kilka dni później dziwne stworzenie nie znajduje się już na twarzy swojej ofiary, Kane jest cały i zdrowy. Opowiada kolegom, że nic nie pamięta ze zdarzenia w jaskini. Siadają do śniadania, podczas którego Kane się zaczyna dusić. Nagle dziwne stworzenie wychodzi z jego klatki piersiowej i ucieka. Załoga nie wie jeszcze, że mają do czynienia z nową, nieznaną formą zabójcy idealnego, który potrafi poruszać się bezszelestnie i zabijać bez wydobycia żadnego dźwięku...

Film jest arcydziełem w każdym calu, zaczynają od niesamowitego mrocznego klimatu, przez wygląd statku Nostromo, jaskini, w której były jajka z facehuggerami czy idealną postać obcego. Fabuła filmu stoi na wysokim poziomie, wiele tu zwrotów akcji i zaskoczeń. Najbardziej mnie zadziwiło, jak można było zrobić takie efekty specjalne, które nie odbiegają za daleko od współczesnych, a przecież film był kręcony w 1979 roku. Nie można tu pominąć fenomenalnej Sigourney Weaver, która wcieliła się w postać Ellen Ripley. Dzięki tej roli została dostrzeżona w przemyśle filmowym i jakby nie patrzeć, zagrała w nim życiową rolę. Na szczęście będziemy ją mogli podziwiać w kolejnych częściach. Ciężko jest napisać recenzję filmu, który oglądałem dziesiątki razy i za każdym razem robi na mnie takie same, piorunujące wrażenie. Zdecydowanie znajdą się osoby, które powiedzą, że film jest przereklamowany i nie pasuje do tematyki horroru, ale jak dla mnie nie jest to czysty film science fiction, nawet ze względu na to, że jak ktoś ogląda go pierwszy raz, może parę razy podskoczyć. Filmu polecać nie muszę. Myślę, że ocena będzie idealną rekomendacją tego przełomowego i wielkiego dzieła. 

SCREENY
TRAILER


OCENA
10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz