Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Kanalia (2012)


KANALIA (2012)
autor: Paweł Pollak

Paweł Pollak już parę książek na swoim koncie ma. Prawdę powiem, że jest to moja pierwsza styczność z tym autorem, jeżeli chodzi o powieści, bo przedsmak jego stylu miałem już w opowiadaniu dostępnym w drugim numerze Coś na progu.

Książka przyciąga fenomenalną okładką, kojarzącą się bądź co bądź z Psychozą wiadomego reżysera, za co na wstępie ogromny plus. I gwoli ścisłości - tytuł wcale nie nawiązuje do serialu Świat według Kiepskich, chociaż mi na początku tak się skojarzył.

Powieść od razu zaczyna się mocno. W rzece zostały odnalezione zwłoki młodej dziewczyny. W mniej więcej tym samym czasie ginie jej brat - narkoman. Na dokładkę zostaje zaserwowany kolejny, bardzo brutalny mord pewnej pani. Do akcji wkracza trójka bohaterów: inspektor Markowski, glina po przejściach o bardzo nonszalanckim stylu bycia, wiecznie pyskuje i rżnie cwaniaka. Komisarz Senik, też zawodowiec, lecz bardziej stonowany za to wielki kobieciarz, a także aspirant Lepka, tak zwany "synek", który dopiero zaczyna swoje przygody u mundurowych. Z biegiem czasu nasze trio odkopuje coraz więcej faktów i powiązań z morderstwami, bo jak się okazuje jest to bardzo złożona i długa historia...

Kanalia to dla mnie mistrzostwo w stu procentach. Akcja rozkręca się już od pierwszej strony, a wątki które dochodzą coraz bardziej budują napięcie. Tyle tu nieoczekiwanych zwrotów akcji i tyle zaskoczeń, że po przeczytaniu długo zbierałem szczękę z podłogi. Do tego dochodzi świetny wątek miłosny, co prawda nie do końca szczęśliwy, ale za to jak fantastycznie opisany. Dla fanów kryminału psychologicznego ta powieść będzie po prostu rajem.

Nie oszukujmy się, Paweł Pollak stworzył tak cudowną i pełną emocji powieść, że ciężko będzie komukolwiek ją przebić. Tak w napięciu nie trzymał mnie żaden przeczytany do tej pory kryminał czy thriller. Krótko podsumowując - musicie to przeczytać!

OCENA
10/10

Za książkę dziękuje wydawnictwu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz