Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

środa, 28 marca 2012

Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974)


TEKSAŃSKA MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ / THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE (1974)
reż. Tobe Hooper; scen. Tobe Hooper, Kim Henkel
kraj produkcji: USA


Czy ja jestem godzien w ogóle wyrażać swoją opinie na temat jednego z moich ulubionych i jednego z klasycznych filmów grozy jakim jest Teksańska masakra piłą mechaniczną, ta pierwsza, z 1974? Genialny debiut Tobe Hooper'a, który widział, a na pewno słyszał o nim każdy. Dzięki niemu powstała postać Leatherface'a, czyli człowieka w masce ze skóry człowieka, który zabija tytułową piłą mechaniczną.

Grupka przyjaciół: Sally, Frank, Pam, Kirk i Jerry jadą na wycieczkę do opuszczonego domu dziadka Franklina i Sally, który znajduje się w Teksasie. Podczas drogi dowiadują się, że niedawno miała tutaj miejsce seria bestialskich bezczeszczeń grobów. Na szczęście grób ich dziadka pozostał nienaruszony. Po drodze zabierają autostopowicza, który opowiada im o pracy w rzeźni, pokazuje zdjęcia jakie zrobił i niespodziewanie rani się nożem Franka. Wszyscy są przerażeni. Nowy pasażer robi zdjęcie właścicielowi noża i każe za nie zapłacić. Ten odmawia i wtedy autostopowicz zaczyna palić jego zdjęcie i rani go brzytwą. Pasażerowie wyrzucają go z furgonetki. Kończy im się paliwo, więc przyjeżdżają na stacje benzynową lecz okazuje się, że zbiorniki są puste i dostawa ma być dopiero na następny dzień. Ostatecznie dojeżdżają na wyznaczone miejsce. Dwójka znajomych ma zamiar iść popływać w jeziorze, lecz po drodze zauważają dom i postanawiają sprawdzić czy może ktoś tam ma paliwo. Okazało się, że trafili na terytorium chorej psychicznie, kanibalistycznej rodziny, która tylko czekała aż przyjdzie do nich świeże mięso...

Co ja mogę napisać. Film oglądałem już dziesiątki razy, a za każdym razem wywiera na mnie tak samo wielkie wrażenie. Ciężki, mroczny i przeszywający klimat, strasznie realistycznie wyglądające mordy bez żadnego komputerowego upiększania, krzyki ofiar w szczególności Sally i wyraz jej twarzy gdzie na prawdę widać przerażenie, czy zachowanie kanibalistycznej rodziny sprawia wrażenie jakby ta historia była prawdziwa. Produkcja wciąga widza straszliwie i na pewno zapada głęboko w pamięci. Jeszcze do tego mamy tu pierwszą odsłonę legendarnego Leatherface'a, który może nie wyglądał jakoś potężnie i strasznie jak w remake'u lecz na pewno przykuwał uwagę. Na największą pochwałę aktorską zasługuje tutaj na pewno Edwin Neal, który był autostopowiczem a i jak się później okazuje członkiem chorej psychicznie rodziny, a także Marilyn Burns, której autentyczne przerażenie zostaje w pamięci na długi, długi czas. Teksańska masakra piłą mechaniczną to pozycja obowiązkowa dla każdego, nawet najmniejszego fana horrorów.

SCREENY
TRAILER


OCENA
10/10

1 komentarz:

  1. Mnie film również się podobał, niektóre sceny zapadają w pamięci. Dla fana mocnych horrorów z całą pewnością obowiązkowa pozycja!

    OdpowiedzUsuń